تفاوت های پمپ استیل و PP

تفاوت مدل های استیل و pp

پمپ اسیدی امروزه یکی از مهمترین ابزارآلات صنعتی برخی از صنایع و فعالیت های خاص میباشد .  به احتمال زمانی که افراد به دنبال پمپ اسیدی میباشند با جمله هایی مانند ” اسیدی پمپ پلی پروپلین یا استیل میخواهید؟ ” مواجه شده اند و به همین دلیل خرید محصول برایشان دشوارتر شده است . 

پمپ ضد اسید پلی پروپیلن یا استیل ؟

این سوال مربوط به مواد اولیه ای میباشد که پمپ از آن ساخته شده است ، که افراد باید این ویژگی را با توجه به نوع سیال و ویژگی های شیمیایی آن انتخاب و تعیین نمایند . 

بسیاری از افراد برای خرید از شخص فروشنده مشورت می گیرند اما با توجه به رقابت های نادرستی که پیش آمده بعضیها هم به دنبال این هستند که خودشان از تفاوت این دو مدل آگاه شده و بدون کمک فردی بتوانند خرید خود را انجام دهند .

پلی پروپیلن که به اختصار به آن PP نیز میگویند برای پمپاژ سیالات خاص و تمیز استفاده میشود و همچنین این مدل توانایی کار تا دمای  80 درجه سانتی گراد را هم دارد . 

توانایی این مدل در پمپاژ سیالات : استیلن ، استون ، آلدهید ، اسیدهای چرب ، استامید ، سرکه ، وینیل استات ، بسیار بالا میباشد و میتواند در مدت زمان طولانی این سیالات را انتقال داده و دچار هیچ گونه آسیب فیزیکی نیز نشود .

چه قطعاتی از پلی پروپیلن ساخته میشود : پروانه ، پوسته و پوسته ی عقبی دستگاه از این جنس میباشند .

 

نوع دیگری از پمپ های اسیدی از جنس استیل میباشد که از آنها برای پمپاژ مواد غذایی همچون نوشابه ، شیر ، آبلیمو ، کنسانتره ، سرکه ، دوغ ، مربا ( سیالات دارای چسبندگی بالا ) و همچنین مواد شوینده مانند شامپو ، کاستیک سوار و سیالات دیگری مثل اسید سولفوریک ، اسید استیک ، اسید فسفریک و … استفاده میشود . 

در باور عموم استفاده از فولاد برای صنایع مختلف بهتر است در حالی که این ماده ی اولیه برای فعالیت هایی که در آن از مواد های خورنده به کار گرفته شده ، اصلا توصیه نمیشود ؛ زیرا نه تنها باعث آسیب به دستگاه میزند بلکه باعث آلوده شدن سیال به زنگ آهن و خطرات دیگری برای نیروی انسانی میشود . 

در زمان انتخاب سری پمپ ضد اسیدی استیل باید به کاهنده بودن و یا اکساینده ( نوع واکنش شیمیایی که سیال نشان میدهد ) توجه کنید . 

فعالیت هایی همچون تصفیه ی آب ، پمپاژ مواد اسیدی که به هیچ عنوان نباید ذره ای از سیال از دستگاه خارج شود و یا دستگاه باید مقاومت بالایی در برابر خوردگی داشته باشد .

یکی از این فعالیت های مهم اسیدشویی میباشد . 

اسیدشویی چیست ؟

اسیدشویی یک روش بسیار کارآمد برای دوباره استفاده کردن از فلزات است که در در اثر استفاده ی زیاد و یا واکنش های شیمیایی قابلیت های حالت خالص خود را از دست داده اند ، با این میتوان ناخالصی را تا حد امکان از فلز جدا کرد و آن را دوباره به کار گرفت . 

با توجه به اینکه در این کار افراد باید از اسیدهای قوی مانند اسید کلریدریک و یا اسید سولفوریک استفاده نمایند ، ترجیح همه ی افراد به این است که این کار با کمترین نقش انسان انجام شود و برای انجام این از یک دستگاه و یا سیستم خاصی استفاده نمایند یکی از این دستگاه ها پمپ ضد اسید است که با توجه به توانایی در جا به جایی مواد اسیدی در این کار بسیار کار کاربردی دارد . 

یکی از کاربردهای بسیار مهم اسیدشویی با استفاده از پمپ اسیدی ، اسیدشویی پکیج میباشد که افراد میتوانند با استفاده از یک پمپ اسیدی اینکار را به سادگی انجام داد ، البته بهتر است به چند نکته توجه فرمایید : 

  • میزان رسوب درون دستگاه چه مقدار میباشد ( میزان سرعت و فشاری که اسید باید وارد دستگاه شده و از خارج شود )
  • چه زمانی از اخرین رسوب گیری گذشته است ( استحکام و قوی بودن رسوب ها و نوع اسید )
  • مواد ایمنی : اسیدها هم میتوانند ضایعه های پوستی را برای افراد ایجاد کننده ( استفاده از لباس و دستکش مناسب تا از برخود اسید با پوست جلوگیری کنید ) و همچنین بخار اسید ها باعث بیماری های ریوی میشود ( استفاده از دستکش و عدم استفاده از پمپ هایی که برای اینکار مناسب نیستن و بخار را در هوا گسترش میدهند ) 
  • انجام این کار در فضای باز 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کمک نیاز دارید؟