پمپ ضد اسید یا پلیمری

پمپ اسید در صنایع مختلف کاربردهای بسیاری دارند و به همین دلیل است که در مدل ها و سری های مختلف طراحی و تولید میشوند . پمپ ضد اسید که با نام پمپ پلیمری و پمپ اسیدی و حتی گاهی به نام پمپ تفلونی نیز شناخته میشود، یکی از پرکاربردترین و پر مصرف ترین پمپها در مصارف شیمیایی میباشد ، که قرار است در ادامه این مدل را به طور کامل به شما معرفی میکنیم.

پمپ اسید در زمینه هایی استفاده میشود که سیال مورد استفاده خاصیت های شیمیایی با خورندگی های متختلف داشته باشد، به همین دلیل نیز اجزای درونی این دستگاه از موادهای اولیه ای ساخته میشود که در برابر موادهای اسیدی مقاوم باشد و آسیبی نبیند. از پمپ اسید برای پمپاژ سیالاتی همچون اسید استیک، اسید سولفوریک، اسید سیتریک، اسید هیدروفلوریک، اسید هیدروکلرید و اسید نیتریک و سایر اسیدهای دیگر مورد استفاده قرار میگیرد.

ویدئو عملکرد پمپ ضد اسید

انواع پمپ ضد اسید

پمپ های اسیدی در مدل های مختلفی و برحسب دو فاکتور معرفی میگردد

انواع پمپ اسیدی برحسب مدل

 1. پمپ اسید پلیمری معمولی که به پمپ تفلونی نیز معروف می باشد
 2. پمپ ضد اسید کوچک
 3. پمپ ضد اسید استیل : این نوع پمپ نیز از نوع استیل 304 و یا 316 استفاده میشود
 4. پمپ ضد اسید صنعتی : صنایع بزرگ و کارخانه ها استفاده میشود که برای شستشوی چیلر و آبگرمکن های صنعتی استفاده میشود ، این مدل ها همگی به صورت سفارشی قابل تهیه هستند.
 5. پمپ مگنتی ضد اسید : این مدل که برخلاف پمپ های اسیدی معمول از مکانیکال سیل استفاده نمیشود و به جای آن از مگنت قوی استفاده میشود
 6. پمپ اسید دیافراگمی

انواع پمپ اسیدی برحسب نوع سیال

 • پمپ اسید سولفوریک : پمپ های مخصوص اسید سولفوریک یکی از چند دسته پمپ هایی هستند که برای انتقال انواع اسید از جمله اسید سولفوریک نیز استفاده میشود. استفاده از پمپ اسیدی برای این انتقال مستلزم استفاده از مکانیکال مخصوص هستند که باعث خوردگی بدنه پمپ نشود برای این نوع کاربری از مکانیکال سیل وایتون ( قرمز ) استفاده میشود.
 • پمپ اسید نیتریک
 • پمپ شستشوی چیلر
پمپ ضد اسید P.P
پمپ ضد اسید استیل

مشخصات فنی پمپ ضد اسید

پمپ اسید را میتوان با الکتروموتورهای سه فاز و هم با الکتروموتورهای تک فاز، کوبله کرد و با توجه به سیال مورد استفاده در فعالیت ویژگی های فنی دیگر دستگاه قابل تغییر توسط فروشنده و نمایندگی ها میباشد. هر دو بخش ورودی و خروجی این پمپ ها به صورت فلنجی، سر شلنگی و قابل تغییر و در سایز مختلف استفاده می شود. همچنین با توجه به تنوع کاربرد از نظر خواص شیمیایی و فیزیکی دارای عملکردهای مختلفی در برابر خورندگی مختلف اسیدها هستند. مشخصات فنی پمپ های اسیدی به صورت زیر می باشد :

مدل پمپ توان موردنیاز (کیلووات ) قطر داخلی لوله ها ارتفاع آبدهی
85 – نیم اسب 0.37kw 1-1″ 3m 2
110 – یک اسب 0.75kw 1/4″ 1 5m 5
140 – دو یا سه اسب 2.2kw 2-2″ 10m 10

*مشخصات درج شده در جدول بالا برحسب الکتروموتور 3000 دور است و قیمت درج شده بدون احتساب الکتروموتور و با مکانیکال سیل معمولی هستند.

عامل فروش پمپ های ضد اسیدعملکرد پمپ ضد اسید 

طرز کار پمپ های اسیدی به این صورت است که از پمپ ها ورودی سیالات توسط حرکت چرخشی پروانه درون موتور الکتریکی انجام میشود ، به این معنی که با حرکت پره های پروانه به سیال ، انرژی داده میشود باعث حرکت آن به سمت خروجی و خروج از دستگاه به صورت پر فشار رخ میدهد؛ به این دسته از پمپ ها پمپ جابه جایی مثبت میگویند. قسمت آب بندی در این پمپ ها بسیار مهم و حیاتی بوده به همین علت است که آن را از جنس تفلون ساخته و برای جلوگیری از تماس آب بندی با سیال در قسمت خارجی دستگاه تعبیه میشود ( تا در اثر خورندگی سیال آسیبی نبیند )، این امر باعث بالا رفتن بهره وری و سهولت تعمیر آن نیز میشود.

 

اجزای پمپ اسیدی

پمپ پلیمری یکی از پمپ هایی است که امکان سفارشی سازی آن بر اساس نیاز و درخواست مشتری به راحتی وجود دارد، به همین دلیل نمیتوان ویژگی های ساختاری و فنی را به صورت ثابت برایش ذکر کرد ولی به صورت کلی همه ی پمپ های اسید در چند ویژگی شباهت دارند. این نوع پمپ ها به سه دسته اصلی پلاستیکی یا تفلونی ، استیل و مگنتی تقسیم میشوند . در مدل های پلاستیکی و استیل معمولا از مکانیکال سیل استفاده میشود.

در مدل مگنتی از سیل مکانیکی استفاده نمیشود و به دو صورت مگنتی ( که از سیلینگ مگنتی استفاده شده ) و بدون سیل مکانیکی تولید و وارد بازار میشوند، دلیل این امر اهمیت زیاد بخش آب بندی پمپ میباشد. در موارد دیگر ساختار و ساختمان پمپ اسید مشابه هست. در این پمپ ها به صورت معمول، سیال به صورت نیمه باز و یک تکه به جریان درآورده میشود.

 • محفظه
 • پروانه
 • شافت
 • یاتاقان
 • آب بند

پمپ ضد اسید کوچک

جنس بدنه پمپ پلیمری

بدنه پمپ اسید که یکی از مهم ترین قسمت های دستگاه میباشد، به دلیل اینکه باید از اجزای داخلی در برابر عوامل محیطی مضر بیرون مراقبت کند پس باید از موادی ساخته شود که هم مقاومت کافی را داشته باشد و هم تا حد نیاز به اجزای داخلی هوا برسد. این بخش از جنس های PP ، PE ، PVC ، PVDF ، PTFE ساخته میشود که نوع و جنس آن توسط خریدار با توجه به نیاز فعالیت خود و نوع سیال ( مقدار خورندگی ، مقدار خطرناکی و ممنوعیت برای نشت سیال ) باید انتخاب شود.

 1. پمپ اسیدی GFP  : این مدل با پلی پروپلین و الیاف شیشه ساخته میشود و همچنین مدل پمپ اسیدی PVDF ، هر دوی این پمپ های برای سیالات خالص با خاصیت خورندگی و سایش تا دما 120 درجه مناسب هستند.
 2. مدل های PP و PE نیز برای پمپاژ سیال خالص تمیز و تا حداکثر دمای 80 سانتی گراد به کار برده میشوند.
 3. از ماده اولیه PTEF برای زمینه هایی استفاده میشود که باید دارای اورینگ و واشرهای ضد زنگ زدگی باشد، زیرا این ماده در برابر فشار آب مقاومت بالایی برخوردار است.
روش های تماس با فروشگاه پمپ ضد اسید درویش

راهنمای انتخاب پمپ اسیدی 

یکی از مهمترین کارها در زمان خرید پمپ اسید پلیمری  ، انتخاب مدل مناسب است، زیرا فعالیت هایی که از این نوع پمپ استفاده میکنند به طور معمول سیالات خطرناک با خواص شیمیایی متفاوتی وجود دارند ؛ به همین دلیل مهم است لازم است که افراد بهترین و مناسبترین مدل و سری را برای کار خودشان انتخاب کنند.

به طور معمول پمپ پلیمری از موادهای PP ، PE ، PVC ، PVDF ، PTFE ساخته میشوند ولی با توجه به فعالیت های مختلف ( فشار ، نوع سیال و میزان حرارت و سایش ) اگر به مقاومت بیشتری نیاز باشد از شیشه، سرامیک، کربن و لاستیک نیز استفاده میشود، باید به خاطر داشت که هر کدام از مواد اولیه ی ذکر شده مناسب برای یک دسته ی خاص از فعالیت و سیالات میباشد.

در زمان انتخاب بهتر است که به موارد زیر دقت نمایید :

 1. در هنگام فعالیت حداکثر دمای تولیدی چه مقدار میتواند باشد.
 2. ارتفاعی که سیال باید هنگام پمپاژ طی کرده تا به مقصد برسد
 3. میزان فشار خروجی مورد نظر و یا مناسب سیال
 4. مقدار توانایی و تحمل بار پمپ
 5. مقدار خورندگی و یا ویسکوزیته بودن سیال
 6. مقدار مقاومت مورد نیاز پمپ ( با توجه به مورد قبل )
 7. قوانین استفاده ای که به طور حتم تولید کننده به صورت دفترچه یا برچسب آن ها را ذکر کرده است.

پیشنهاد میشود قبل از خرید پمپ اسیدی اگر در این زمینه اطلاعات و تجربه کافی را ندارید حتما با کارشناسان فروش ما تماس گرفته و  مشورت نمایید، زیرا در بعضی از زمینه ها با یک انتخاب غلط هم دستگاه در مدت زمان کمی آسیب دیده و دیگر کارآیی ندارد همچنین ممکن است به سیالات نیز آسیب برساند و موجب اتفاقات خطرناکتری نیز شود.

کاربرد پمپ اسید

همانطور که گفته شد از پمپ پلیمری ضد اسید در صنایعی استفاده میشود که سیالات خاصیت شیمیایی خورندگی دارند و یا خاصیت های خطرناک دیگری که به هیچ عنوان نباید به دلیل نشتی دستگاه از پمپ خارج شوند.

در کارخانه های تولید مواد شوینده ، مایع صابون ، کلروفریک و درون  مبدل های حرارتی به دلیل وجود مواد خطرناک بسیار از این پمپ استفاده میشود.

همچنین در صنایعی مانند :

 • در زمینه های اسیدشویی
 • پمپاژ آب دریا
 • پمپاژ اسید های سولفوریک ، اسید نیتریک ، اسید فسفریک و اسید استیک
 • برای تصفیه ی آب
 • در ساخت کاستیک سودا
 • مناسب برای پمپاژ مایعات آبکار و آب نمک ، نیز مورد استفاده قرار میگیرد
روش های تماس با فروشگاه پمپ ضد اسید درویش

 راه اندازی پمپ پلیمری یا اسیدی

 • در این مدل به هیچ عنوان پمپ نباید خشک ( بدون سیال ) روشن شده و به حرکت دربیاید ، این امر باعث بالا رفتن دمای دستگاه و آسیب شدید به سیل و دیگر قطعات داخلی پمپ میشود
 • در زمان اسمبلینگ ( ترجیح بر این است که این کار توسط افراد غیر متخصص انجام نشود ، همچنین این عمل گارانتی محصولاتی که شامل این شرایط میشوند را باطل خواهد کرد ) به لوله های خروجی و ورودی و عدم وجود نشتی در دستگاه بسیار دقت نمایید زیرا در صورتی که مواد خورنده به بیرون دستگاه راه پیدا کنند به پوسته ی گیربکس می تواند آسیب جدی برساند.

قیمت پمپ ضد اسید

هر پمپ اسید شامل دو بخش اصلی میشود که قیمت آن با توجه به این دو بخش قابل محاسبه میشود

 1. پمپ : این بخش از پمپ که شامل بدنه اصلی ، شافت ، مکانیکال سیل و دیگر بخش های پمپ می باشد دارای قیمت معمولا ثابت هستند که در صورت عدم تغییر قیمت ارزهای رایج ، قیمت پمپ ابتدای هر سال توسط تولیدکننده اعلام میشود
 2. الکتروموتور : بخش دوم هر پمپ ، بخش راه انداز آن می باشد که معمولا الکتروموتور است ، این الکترموتور میتواند الکتروموتور استاندارد تولید شده و یا حتی موتور پمپی ( دی اسمبل شده از پمپ های آب معمولی ) باشد. با توجه به نیاز و انتخاب کاربر، انتخاب الکتروموتور ایرانی ، چینی و یا دیگر برندهای خارجی برعهده مشتری می باشد . به همین خاطر امکان فروش آنلاین و درج قیمت قطعی پمپ های اسیدی نیست. برای خرید میتوانید ضمن تماس با کارشناسان فروش ما و انتخاب الکتروموتور مورد نظر خود ( سه فاز یا تک فاز و قدرت الکتروموتور ) خرید خود را انجام دهید

 

لوازم یدکی پمپ اسید

طبیعتا استفاده از هر پمپی به خصوص پمپ های تخصصی مثل این مدل پمپ ها در طول زمان باعث ایجاد اصطکاک میشود ، مواقعی نیز مشکلاتی در مراحل استفاده مثل استفاده نامناسب، مشکلات برق و یا عدم شستشو و نگهداری پمپ بعد از استفاده باعث میشود که قطعات پمپ خراب شود ( در مواقعی حتی آب شود ) که در این مواقع نیاز به خرید لوازم یدکی پمپ می باشد. خرید و استفاده از پمپ های ساخت ایران اسیدی این مزیت را دارد که تمامی لوازم یدکی آن با قیمت به صرفه موجود می باشد.

بعضی از افراد اعتقاد دارند که تنها زمانی نیاز است که از لوازم یدکی استفاده کنند که دستگاه آسیب ببیند و یا مجبور به فعالیت در وضعیت سختی باشد ولی این تفکر بسیار اشتباه میباشد زیرا دستگاه ها در شرایط نرمال نیز احتمال آسیب دیدن دارند و باید از اول و قبل از رخ دادن هر اتفاقی با استفاده از این لوازم از دستگاه خود محافظت کنند.

انواع لوازم یدکی پمپ های انتقال اسید

معرفی لوازم پمپ یدکی ضد اسید

پمپ اسید شویی دریلی

یک نوع از پمپ های اسیدشویی می باشد که با این نام شناخته میشود.

سوالات متداول :

پمپ ضد اسید چیست ؟

پمپ پلیمری ضد اسید یکی از انواع پمپ های سانتریفیوژ می باشد که برای انتقال انواع مواد اسیدی، شیمیایی و دیگر محلول های شیمیایی کاربرد دارد .


‫0/5


‫(0 نظر)

انواع پمپ های اسیدی کدام است ؟

پمپ های اسیدی در کل به چند دسته اصلی مگنتی ، پروپلی اتیلن ، استیل و دیافراگمی تقسیم میشود.


‫0/5


‫(0 نظر)

کاربرد پمپ اسید پلیمری چیست ؟

در هر صنعت و کاربردی که نیاز به انتقال مواد شیمایی ( اسیدی، بازی ) باشد کاربرد دارد . در صنایع مختلفی که نیاز به اسیدشویی بعد از مصرف می باشد ، در مشاغل فنی و تاسیساتی و …


‫0/5


‫(0 نظر)

پمپ ضد اسید چه تفاوتی با پمپ پلیمری و تفلونی دارد ؟

هیچ تفاوتی بین این پمپ ها وجود ندارد و پمپ تفلونی و پمپ پلیمری تنها نام های دیگر این پمپ ها هستند که بین مشتریان گرامی از قدیم رایج شده استبا توجه به گران شدن مواد اولیه و به تبع آن بالارفتن قیمت محصولات، گاهی بعضی از مشتریان رو به استفاده از پمپ ضد اسید دست دوم ( و یا انواع پمپ اسید شویی دست دوم ) و یا استوک می آورند، در اینجا ذکر این نکته مهم می باشد که بسیاری از این محصولات دارای مشکلات و خرابی می باشند و باعث میشود پمپ به زودی مستعمل و خراب شود. خرید پمپ اسیدی ایرانی بسیار به صرفه تر و کم قیمت تر از محصولات مشابه خارجی دست دوم می باشد.


‫0/5


‫(0 نظر)

آیا خرید پمپ ضد اسید دست دوم به صرفه است ؟

با توجه به گران شدن مواد اولیه و به تبع آن بالارفتن قیمت محصولات، گاهی بعضی از مشتریان رو به استفاده از پمپ ضد اسید دست دوم ( و یا انواع پمپ اسید شویی دست دوم ) و یا استوک می آورند، در اینجا ذکر این نکته مهم می باشد که بسیاری از این محصولات دارای مشکلات و خرابی می باشند و باعث میشود پمپ به زودی مستعمل و خراب شود. خرید پمپ اسیدی ایرانی بسیار به صرفه تر و کم قیمت تر از محصولات مشابه خارجی دست دوم می باشد.


‫0/5


‫(0 نظر)
‫0/5 ‫(0 نظر)

2 دیدگاه

 • با سلام، یه سوال داشتم از خدمتتون ، این پمپ ها جهت انتقال سیال اسید 90 درصد مناسبه؟ میخوام حداقل 5 بار فشار را ساپورت کنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *