اسید نیتریک ، یکی از انواع سیالات اسیدی میباشد که برای پمپاژ آن از پمپ اسیدی استفاده میشود . اسید نیتریک ، یکی از اسیدی ترین ، سمی و خطرناک ترین سیالاتی میباشد که از آن در صنایع و فعالیت های مختلفی استفاده میشود . دلیل این خطرناک بودن سیال ، واکنش پذیری بالای سیال در کنار فلزات میباشد ؛ به همین دلیل نوع پمپی که برای پمپاژ این سیال میخواهد استفاده شود را باید با دقت انتخاب کرد زیرا در صورتی که سری مناسبی انتخاب نشود پمپ و قطعات داخلی آن در زمان پمپاژ آسیب دیده و در زمان کوتاهی از کار می افتد و حتی میتواند باعث خسارت در سایر دستگاه های سیستم نیز شود .

لازم به ذکر است که در صورت نشت این سیال و یا بخار حاصل از پمپاژ آن ، احتمال آسیب به سلامت جسمانی نیروی انسانی بسیار زیاد است .

در کل معمولا این مدل از پمپها را  با استفاده از فولاد ضد زنگ 316 یا هستلوی تولید میکنند  ، همچنین تکنو پلیمرها مقاومت شیمیایی خوبی دارند. موادی همچون مانند پلی پروپیلن، PVDF و ETFE برای غلظت های بالای 50 درصد توصیه می شود. Viton و PTFE مقاوم ترین الاستومر هایی هستند که برای اسید نیتریک استفاده می شود.

تهیه پمپ اسید نیتریک :

در ابتدا گفته شد که اسید نیتریک یکی اسیدی ترین ، اسیدها میباشد که توانایی خورندگی بالا دارد و در کنار بسیاری از فلزات واکنش نشان میدهد ، به همین دلیل در این مدل از پمپ ها باید از ترکیبات خاص فولاد ضد زنگ و آلومینیوم استفاده کرد . البته که قابل ذکر است که حتی پلاستیک فشرده نیز در کنار این اسید واکنش نشان میدهد .

همانطور که میدانید پمپ اسیدی در سری های مختلفی تولید و عرضه میشوند ، به همین دلیل باید در زمان خریداری دستگاه مورد نیاز و سرهم کردن ( اسمبلینگ ) تمام ویژگی های سیالی که استفاده میکنید را در نظر داشته باشید تا بتوانید از تمام خطرات احتمالی جلوگیری کنید ؛ اتفاق هایی همچون آسیب دیدگی و خوردگی قطعات داخلی پمپ ، آسیب و خسارت در سایر دستگاه های سیستم و همچنین آسیب به سلامت نیروهای انسانی ، از جمله خطراتی هستند که ممکن است در صورت انتخاب نادرست پمپ اسید نیتریک به وجود بیایند .

در صورتی که در فعالیت شما از این اسید در غلظت های بالا استفاده میشود ، باید از نوع های پلی پروپیلن، کاینار، تفلون و ETFE استفاده کنید ؛ همانطور که مشخص است شما میتوانید با توجه به فعالیت خود پمپ خود سفارشی سازی کرده تا پوسته و سایر قطعات با توجه به فعالیت شما ساخته شود .

 

از اسید نیتریک در زمینه های زیر استفاده میشود :

  • صنایع تولید مواد منفجره و مهمات نظامی
  • در نقش اکسید کننده سوخت های موشک
  • نایلون / پلی اورتان
  • ترشی فولاد ضد زنگ
  • راه حل های CIP
  • فرآوری سوخت هسته ای مصرف شده

 

همانطور که در مطلب گفته شد در زمان انتخاب و خرید پمپ اسید نیتریک باید به نکاتی زیادی توجه نمایید و در صورتی که تجربه و آگاهی لازم این کار را ندارد توصیه میشود که قبل از خرید محصول با یک فرد مناسب مشورت کنید . به همین دلیل یکی از خدماتی که گروه صنعتی درویش ارائه میدهد مشاوره ی رایگان قبل از خرید میباشد . شما میتوانید با استفاده از راه های تماسی ایجاد شده با همکاران ما تماس گرفته و سوالات خود را با ما در میان بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *